Similar Posts
От префект в епископ – Амброзий Медиолански
Периода на Късна античност е един бурен период наситен с големи промени – политически, икономически и религиозни. Изписани са доста статии и изследвания по темата за военната система на Римската империя от периода на доминат (IV-VI век), където Диоклециан въвежда нова система, позната като тетрархия, която не просъществува дори осемдесет години. Римската армия не е…
Евнухът като феномен в римският свят -Късна античност
Евнусите са едни от най-загадъчните и може би създаващи интерес, служители на римските императори. Странни за повечето хора, слуги приписвани им всевъзможни характеристики и грехове. Те неспирно служат вярно на короната, доказващи своите умения. Заемат най-различни ключови постове в огромната държава, отговарящи за важни решения. Често са обвинявани във интриги, вмешателство и машинации в своя…
Късноантичният епископ – харизма, лидерство и престиж
Периода на Късната aнтичност (IV – VI) бележи дълбоки политически, социални и религиозни промени[1] в Римската империя. Те са причинени от редица фактори, които разклащат сериозно целостта на империята. Промените разтърсват из основи всички слоеве на огромната държава, които създават усещането за несигурност в населението. В това враждебно и несигурно време населението има опора, фигурата…
Дипломатически победи на Източната Римска империя
Като приемник на класическата Римска империя, Византия наследява всички нейни аспекти, опирайки се на няколко основни стълба, които създават нейната легендарна хегемония. Това са античното наследството в което разбира се влиза римското право, армията, която еволюира непрекъснато, християнството, което доста се променя от ранният си период, икономиката, която няма конкурент поне до XII век…
Истинският Свети Валентин
Всяка година 14 февруари е причина за бурни емоции, които разделят голяма част от обществото ни. Едни го заклеймяват като несъвместим католически празник, който няма нищо общо с нашата българска идентичност, приписвайки му най-долни и черни краски. Друга част от обществото се възползва от двойният празник (защото на същата дата се празнува и Трифон Зарезан)…
Превземането на Солун
904 г, е черна за ромейската история поради превземането на втория по важност град в империята –Солун. Сарацински пирати командвани от гръцкия ренегат Лъв Триаполит, обсажда с флота си града на „Свети Димитър“. Обсадата на града е по време на поредната жестока война между ромеи и араби. Градът издържа множество обсади на славяни и авари,…